Bieg dla transplantacji to ważne wydarzenie w kalendarzu naszej uczelni, które organizujemy zawsze na początku czerwca, w okolicach urodzin Uniwersytetu Zielonogórskiego, a te przypadają dokładnie 7 czerwca. Bieg jest charytatywny, a jego dochód, od samego początku, przeznaczany jest na leczenie podopiecznych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” – Anny i Martyny, które są właśnie po przeszczepie nerek.
Trasa biegu przebiega zawsze urokliwymi ścieżkami w Parku Poetów przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze i wynosi 6 km. Celem biegu jest bowiem upowszechnianie wiedzy na temat pobierania i przeszczepiania narządów oraz komórek krwiotwórczych, a także popularyzacja biegania i propagowanie zdrowego stylu życia.
Każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzymuje pamiątkowy T-shirt oraz medal. Z roku na rok na starcie przybywa zawodników, a bieg na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń sportowych nie tylko uczelni, ale i Zielonej Góry.
Urodziła się 19 marca 2005 r. w Zielonej Górze. Jest najmłodsza z 5 rodzeństwa. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę w szkole. Nagle w 2013 roku zachorowała i zostały jej usunięte obie nerki. Od 1 maja 2013 r. przez cały rok była dializowana otrzewnowo w domu i była pod opieką szpitala w Poznaniu. Pierwszy przeszczep przeszła 1 lipca 2014 r. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W 2022 r. niestety wróciła na dializy, tym razem do Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Dializy odbywały się trzy razy w tygodniu, a Ania została ponownie wpisana na listę osób oczekujących na przeszczep. Udało się i w sierpniu 2024 r. doszło do drugiego przeszczepu.
Obecnie Ania uczy się na opiekuna osób z niepełnosprawnościami, głównie w zakresie opieki nad dziećmi. Edukacja Ani wciąż trwa, gdyż wcześniej leczenie przerwało ją i uniemożliwiło przystąpienie do matury. Zainteresowania Ani to muzyka oraz książki, ale przede wszystkim opieka nad dziećmi.
Martyna urodziła się 22 maja 2005 r. w Zielonej Górze, z bardzo rzadką chorobą genetyczną autosomalna recesywna wielotorbielowatość nerek oraz włóknienie wątroby i mózgowe porażenie dziecięce. Od 8 miesiąca życia była pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W 2012 r. rozpoczęła również otrzewnowe dializy domowe na cyklerze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
25 maja 2015 r. przeszła transplantację nerki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Obecnie jest uczennicą Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Uczy się indywidualnie w domu.
Pasje Martynki to taniec, śpiew, słuchanie muzyki, zajęcia kulinarne, a także gry planszowe i komputerowe. Jest wesołą i pogodną osobą.