Transplantacja (inaczej donacja, przeszczepienie) jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych. To operacja polegająca na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Jeden dawca może uratować życie wielu osób!
Można przekazać następujące narządy:
Wykonuje się także przeszczepienia:
Procedury transplantacyjne w Polsce są ściśle kontrolowane i etyczne. Przeszczepy wykonują wykwalifikowane zespoły medyczne zgodnie z prawem i z poszanowaniem woli dawcy.
Organizacją i kontrolą przeszczepów w Polsce zajmuje się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”.
Dawca zmarły – osoba, u której stwierdzono śmierć mózgu lub nieodwracalne zatrzymanie krążenia, a także dawca żywy – zazwyczaj bliski krewny biorcy (np. w przypadku przeszczepu nerki lub segmentu wątroby).
Jeżeli osoba nie wyraziła za życia sprzeciwu, po jej śmierci można pobrać komórki, tkanki i narządy. Nie można jednak tego zrobić, jeśli członkowie rodziny poinformują personel medyczny, że w ich obecności dawca za życia nie zgodził się na przeszczep jego narządów.
Istnieje możliwość zarejestrowania się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych. Można też nosić bransoletki bądź karty dawcy potwierdzające zgodę.
Sprzeciw wyraża się w formie:
W przypadku osób małoletnich decydują rodzice lub opiekunowie prawni. Osoba powyżej szesnastego roku życia może samodzielnie zgłosić sprzeciw.
Pomóż w walce z nowotworami krwi - zgłoś się do Fundacji DKMS i zostań potencjalnym dawcą szpiku! Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Część narządów lub tkanek pobranych po śmierci jest wykorzystywana do:
Podstawy prawne
Zgodnie z polskim prawem (ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów):
Kto może prowadzić takie działania?
Jedynie uprawnione instytucje medyczne i naukowe (np. uczelnie medyczne, instytuty badawcze).
Proces pobierania i wykorzystania materiału biologicznego musi być zgodny z zasadami bioetyki, prawa i szacunku dla zmarłego.
poltransplant.org.pl
pacjent.gov.pl
www.dkms.pl