Aktualności

Nasi studenci podbijają świat sportu!

02.01.2024

Sport stanowi nieodzowny element ich życia – to pasja, zawód, codzienność. Talent jest ważny, lecz to nie wszystko. Liczy się także ciężka, regularna praca nad formą i umiejętnościami. Profesjonalny sport przynosi zdrowie, dobrą kondycję i dostarcza emocje oraz adrenalinę, ale wiąże się też z szeregiem poświęceń i wyrzeczeń, samodyscypliną, wysiłkiem, potem i łzami. Jednak gdy na Twojej szyi zawiśnie medal, Twoje nazwisko widnieje na szczycie tabeli, a widownia oklaskuje Twoje dokonania, czujesz, że starania się opłaciły.  

Poznajcie naszych utalentowanych medalistów! Są przykładem na to, że warto dawać z siebie wszystko, a efekty w końcu się pojawią. Wiedzą jak smakuje triumf i samospełnienie, a to napędza ich do dalszego działania. Gratulujemy wspaniałych osiągnięć!

Gabriela Pietruszyńska (bowling)

Gabriela jest studentką trzeciego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jest członkiem KU AZS Zielona Góra sekcji osób z niepełnosprawnościami, a jej trenerkami są: dr Marta Dalecka i mgr Martyna Dalecka.

Sport, który uprawia Gabriela to kręglarstwo (bowling) oraz boccia. W styczniu 2023 r. Gabriela wzięła udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski w bowlingu po raz pierwszy i od razu wywalczyła srebrny medal! Bolwing trenuje we własnym zakresie. Jednak w sporcie tym bardzo pomagają jej też treningi bocci (wywodzącej się z włoskiej gry w bule – bocce), podczas których również ćwiczy celność, siłę i precyzję rzutów. W styczniu 2024 r. Gabriela ma zamiar bronić tytułu na Integracyjnych Mistrzostwach Polski.

Choć na pewno większość osób wie, na czym polega gra w kręgle, warto to krótko wyjaśnić. Zadaniem zawodnika jest przewrócenie jak największej liczby kręgli za pomocą specjalnej kuli, którą rzuca się po torze.

Osiągnięcia sportowe:

- 1. miejsce: sztafeta 4x100 m - Integracyjne Mistrzostwa Polski,
- 1. miejsce: bieg 100 m kobiet - Integracyjne Mistrzostwa Polski,
- 2. miejsce: bowling kobiet - Integracyjne Mistrzostwa Polski.

img_2630.jpgfot. J. Czarnecka


Krzysztof Mądrawski (szachy)

Krzysztof jest studentem drugiego roku bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do ŻKSz Żarskiego Klubu Szachowego, Sekcji Osób Niepełnosprawnych Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UZ oraz Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UZ.

Dyscyplina sportowa, którą uprawia Krzysztof to szachy - strategiczno-taktyczna gra planszowa rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Szachy należą do gier z kategorii z doskonałą informacją.

Osiągnięcia sportowe:

- Srebro na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych (2023 r.) + Norma Mistrzowska,
- 7. miejsce na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych (2023 r.),
- Złoto na Pucharze Polski Osób Niepełnosprawnych (2023 r.) + Norma Mistrzowska,
- 2. miejsce na Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS (2023 r.), reprezentując AZS, Uniwersytet Zielonogórski,
- Złoto VIII Mistrzostwa Polski Amatorów w szachach (2022 r.) w klasyfikacji ogólnej oraz wśród osób niepełnosprawnych: Mistrz Polski Amatorów w szachach szybkich oraz Mistrz Polski Amatorów Osób Niepełnosprawnych w szachach szybkich,
- Awans do Ekstraligi Juniorów wraz z drużyną z Żarskiego Klubu Szachowego,
- Kilkukrotny zdobywca medali indywidualnych na szachownicach w ligach juniorskich (I liga),
- Brązowy Półfinalista Mistrzostw Polski 2012,
- Wielokrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Województwa Juniorów oraz Drużynowych Szkolnych, Powiatowych i Wojewódzkich Olimpiad Młodzieży, występujący na pierwszej szachownicy (w zawodach drużynowych wystawia się tam najsilniejszych graczy z poszczególnych drużyn),
- Autor kilku ebooków szachowych (dostępnych na Legimi); Instruktor Szachowy.

img_1676.jpg
fot. J. Czarnecka


Maja Jarosińska (strzelectwo sportowe – pistolet)

Maja jest studentką trzeciego roku biotechnologii. Jest członkiem ZKS Gwardia - Zielona Góra, a jej trenerem jest Jerzy Zarzycki.

Dyscyplina sportowa, którą uprawia Maja to strzelectwo sportowe - pistolet. Konkurencje pistoletowe polegają na oddaniu strzałów do tarczy, która oddalona jest o 10 m (konkurencje pneumatyczne) lub 25 m (pistolet sportowy, pistolet szybkostrzelny). W każdej konkurencji oddaje się 60 strzałów oraz strzały próbne z jednej ręki. 

Osiągniecia sportowe:

- Udział w Uniwersjadzie (Chiny, Chengdu) 2023,
- 3. miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny kobiet na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn 2023,
- 2. miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny MIX na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn 2023,
- 1. miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny MIX na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

dsc_0544.jpgfot. D. Legieta-Drozda


Jakub Orłowski (podnoszenie ciężarów)

Jakub Orłowski jest studentem trzeciego roku logistyki. Przynależy do klubu Sztangiści Zielona Góra, a jego trenerami są Michał Strykowski oraz Jacek Orłowski.

Dyscyplina sportowa uprawiana przez Jakuba to podnoszenie ciężarów, które wymaga silnej woli, koncentracji i determinacji. Dyscyplina ta wpisuje się w ciężką atletykę i polega na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie. Sport ten wpływa na Jakuba zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Pokonywanie własnych ograniczeń fizycznych przyczynia się do budowania pewności siebie, a regularny trening dwubojowy prowadzi do wzrostu masy mięśniowej, co wpływa na ogólną sylwetkę ciała.

Osiągnięcia sportowe:

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski: Brązowy Medalista do lat 23,
- Akademicki Mistrz Polski AZS,
- Brązowy medalista Mistrzostw Polski AZS,
- Mistrzostwa Polski Juniorów: Brązowy Medalista do lat 20,
- Mistrzostwa Polski Seniorów: 4. Miejsce,
- Srebrny Medalista Mistrzostw Polski Młodzików do lat 15.

img_1542.jpg
fot. D. Legieta-Drozda


Hanna Wiśniewska
(pływanie osób niepełnosprawnych)

Hanna Wiśniewska jest studentką drugiego roku literatury popularnej i kreacji światów gier. Przynależy do Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra, a jej trenerem jest Mirosław Rutkowski.

Dyscyplina sportowa, którą uprawia Hanna to pływanie osób niepełnosprawnych. Nasza studentka pięknie opisuje swój ukochany sport: Pływanie na zawodach sportowych dla osób niepełnosprawnych jest jak taniec w wodzie, gdzie każdy ruch ciała oznacza determinację i siłę ludzkiego ducha. Woda staje się areną, gdzie sportowcy przełamują bariery, wytrzymałości i poświęcenia. Każdy skok do basenu to akt odwagi, każdy ruch w wodzie do triumf nad ograniczeniami. To nie tylko wyścig, to walka z własną harmonią mocy i determinacją, gdzie każdy zamach jest jak strzał w kierunku celu, a każdy oddech to hymn zwycięstw nad przeciwnościami.

Osiągnięcia sportowe:

- Dwa brązowe medale - Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS (2023 r.): 50 m dowolny 1.18 oraz 100 m dowolny 2.51,
- Srebrny medal - Parapływackie Grand Prix Polski - Puchar Polski (2023 r.): Sztafeta 4x50 zmienny oraz 50 m Grzbiet 1.31,
- Złoty medal - Ogólnopolski Mityng Parapływacki (2023 r.): 25 m dowolnym 35.22,
- Zimowe Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych (2023 r.) - w klasie S5:
50 m stylem grzbietowym – 1. miejsce,
50 m stylem dowolnym – 2. miejsce,
200 m stylem dowolnym -  2. miejsce,
- Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu (2023 r.): 5. miejsce na 50 m stylem grzbietowym oraz 6. miejsce na 200 m stylem dowolnym w grupie S5,
- Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych (2022 r.): łączona klasa S1-5 – 5. miejsce.

img_1428.jpg
fot. D. Legieta-Drozda

Kamil Kasperczak (pięciobój nowoczesny)

Kamil Kasperczak jest studentem drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku wychowanie fizyczne. Należy do Zielonogórskiego Klubu Sportowego, a jego trenerem jest Tomasz Cygański.

Sport, który uprawia Kamil to pięciobój nowoczesny, który składa się z pięciu dyscyplin: szermierki, pływania, jazdy konnej, biegu i strzelania. Pięciobój nowoczesny jest dyscypliną olimpijską opracowaną na wzór pięcioboju starożytnego.

Osiągnięcia sportowe:

- Wicemistrzostwo Europy U24, sztafeta mix, 2023,
- Brązowy medal - Mistrzostwa Europy U24, drużyna męska, 2023,
- 5. miejsce indywidualnie - Mistrzostwa Europy U24, 2023,
- Wicemistrz Polski Seniorów w latach: 2019, 2022, 2023,
- Mistrz Polski U24 w latach: 2019, 2022, 2023,
- 3. Wicemistrzostwo Europy seniorów, sztafeta męska, 2022,
- Mistrz Polski U22 w latach: 2019, 2020, 2022,
- Brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów w roku 2021,
- 4. miejsce indywidualnie - Mistrzostwa Europy U24, 2021,
- 1. miejsce - Mistrzostwa Europy U24, drużyna męska, 2021,
- Wicemistrz Polski U24 w roku 2021,
- 5. miejsce indywidualnie - Mistrzostwa Europy U21, 2021,
- Wicemistrz Polski U22 w roku 2021.

img_1347-2.jpg
fot. D. Legieta-Drozda


Dominika Łuczak (pływanie)

Dominika Łuczak jest studentką trzeciego roku wychowania fizycznego. Należy do Towarzystwa Pływackiego Zielona Góra, a jej trenerem jest Jacek Miciul.

Dyscyplina sportowa, którą uprawia Dominika to pływanie. Nasza studentka specjalizuje się w stylu dowolnym, w dystansach od 200 do 1500 metrów. Naukę pływania rozpoczęła w 2. klasie szkoły podstawowej na zajęciach w ramach w-f i pływa już od 13 lat.

Osiągnięcia sportowe:

8-krotna medalistka Mistrzostw Polski w tym:
- 2-krotna srebrna medalistka na 400 i 800 m stylem dowolnym oraz brązowa medalistka na 1500 m stylem dowolnym w kategorii Młodzieżowiec na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców 2021,
- brązowa medalistka na 800 m stylem dowolnym w kategorii Młodzieżowiec na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców 2022,
- 2-krotna brązowa medalistka na 800 i 1500 m stylem dowolnym na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców 2022,
- brązowa medalistka na 100 m stylem dowolnym w kategorii Uniwersytetów na Akademickich Mistrzostwach Polski 2022,
- brązowa medalistka oraz srebrna medalistka w kategorii Uniwersytetów na 200 m stylem dowolnym, brązowa medalistka na 100 m stylem dowolnym w kategorii Uniwersytetów i brązowa medalistka w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym w kategorii Uniwersytetów na Akademickich Mistrzostwach Polski 2023.

img_1513.jpgfot. D. Legieta-Drozda


Anastazja Andrzejewska (boccia)

Anastazja Andrzejewska jest studentką trzeciego roku pedagogiki specjalnej. Należy do sekcji sportu osób z niepełnosprawnościami, a jej trenerkami są: Marta Dalecka oraz Martyna Dalecka.

Sport, który uprawia Anastazja to boccia - dyscyplina paraolimpijska wywodząca się z włoskiej gry w bule – bocce. Gra polega na umieszczeniu jak największej ilości bil jednego koloru (czerwone/niebieskie) w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Zawodnicy wykonują rzut, siedząc lub stojąc. Bile umieszczane są na boisku poprzez rzut, kopnięcie lub z użyciem „rynny” sterowanej przez asystenta.

Osiągnięcia sportowe:

- brąz w narciarstwie,
- brąz w badmintonie,
- srebro w żeglarstwie,
- 8. miejsce na European Integrative Boccia Championship.

img_2457.jpg
fot. J. Czarnecka


Natalia Dominiak (pięciobój nowoczesny)

Natalia Dominiak jest studentką drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku wychowanie fizyczne. Przynależy do Klubu „ZKS Drzonków”, a jej trenerem jest Andrzej Filipowski.

Sport, który uprawia Natalia to pięciobój nowoczesny. Jest to sport olimpijski, a w jego skład wchodzi pięć różniących się od siebie dyscyplin, takich jak: szermierka, pływanie, jazda konna, bieg oraz strzelanie, co wymaga od zawodnika szczególnej wszechstronności.

Osiągnięcia sportowe:

- Mistrzyni Polski Młodzieżowców do lat 21 (2019),
- Mistrzyni Polski Młodzieżowców do lat 23 (2019),
- Wicemistrzyni Europy Seniorów w sztafecie damskiej (2021),
- 3. miejsce w drużynie damskiej na Światowych wojskowych igrzyskach sportowych (2019),
- 5. miejsce indywidualnie na Pucharze Świata Seniorów (2022),
- 2. miejsce w sztafecie mieszanej na Mistrzostwach Europy Młodzieżowców do lat 23 (2019),
- Wicemistrzyni Europy seniorów w sztafecie damskiej (2022),
- Finał Pucharu świata 3. miejsce w sztafecie mieszanej (2022),
- Wicemistrzyni Polski seniorów (2022),
- Finał Pucharu świata 12. miejsce indywidualnie (2022),
- Brązowy medal w sztafecie mieszanej na Mistrzostwach Europy do lat 23 rok (2018),
- 3. miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów (2018 rok).

dsc_0607.jpgfot. D. Legieta-Drozda

Agata Pałka (judo)

Agata Pałka jest studentką psychologii. Należy do klubów: AZS Zielona Góra oraz Olimp Judo Nowa Sól, a jej trenerami są Maciej Sikora i Dariusz Giedziunn.

Dyscyplina sportowa, którą uprawia Agata to judo - sztuka walki stworzona w Japonii jako sport przez Jigorō Kanō z jujitsu. Judo jest sportem olimpijskim. W wolnym tłumaczeniu oznacza „łagodną drogę”. Polega na walce wręcz, jednak w odróżnieniu od jujitsu można tu stosować tylko rzuty, dźwignie na staw łokciowy, trzymanie oraz duszenie.

Osiągnięcia sportowe:

Podczas studiów:
- 3. miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski,
- 1. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski,
- 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów,

Pozostałe osiągnięcia:
- 6-krotna Mistrzyni Polski,
- Mulitmedalistka Pucharów Europy,
- 7. zawodniczka Mistrzostw Europy,
- Uczestniczka Mistrzostw Świata.

dsc_0720.jpg
fot. D. Legieta-Drozda

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18