Park Tysiąclecia to kolejne urokliwe miejsce, które w ostatnim czasie zostało zrewitalizowane i tym samym może służyć mieszkańcom Zielonej Góry do odpoczynku czy aktywności na świeżym powietrzu. Park zlokalizowany jest tuż obok Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie odbywają się zajęcia i praktyki studentów kierunków medycznych. Całkiem blisko mają tu również studenci innych wydziałów z kampusu A. Dlatego też będziecie mogli wybrać się na orzeźwiający spacer w ramach przerwy od zajęć lub też uczyć się w otoczeniu przyrody.
Parce remontowe, choć jeszcze trwa ich ostatni etap, przyniosły już wiele pozytywnych zmian, m.in.:
Naprzeciwko parku stanęła też rzeźba pt. „Generacje" autorstwa Oskara Zięty - artysty o światowej renomie, pochodzącego z Zielonej Góry. Z pewnością warto zobaczyć jego dzieło na własne oczy!
Park Tysiąclecia to miejsce o historycznym znaczeniu. Świadczy o tym choćby fakt, że jest on wpisany na listę zabytków. Co ciekawe, poza konserwatorem nadzór na rewitalizacją sprawowali również archeolodzy, ponieważ na terenie tym odkryto dawne pochówki. Wiąże się z to z historią parku.
Wcześniej znajdował się tu cmentarz Zielonego Krzyża z początku XIX wieku - największa nekropolia Grünbergu i jedna z najokazalszych na Dolnym Śląsku. Składała się ona z dwóch części: katolickiej i protestanckiej. Spoczywały tu najważniejsze w mieście osobistości, m.in. winiarze, politycy, wydawcy gazet, przemysłowcy czy artyści.
W czasach komunizmu, dokładnie w latach 60., chęć pozbycia się z miasta niemieckiego miejsca, jakim był cmentarz, doprowadziła do jego likwidacji. W 1966 r. z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski powstał tu Park Tysiąclecia.
Jedną z pozostałości po dawnym cmentarzu jest grobowiec Georga Beuchelta – założyciela Fabryki Mostów, Konstrukcji Stalowych i Wagonów Beuchelt & Co. Grób z 1913 r. został oczyszczony, a ogrodzenie wokół niego odnowione. Kolejnym takim elementem jest budynek kawiarni, w którym kiedyś znajdowało się krematorium (z 1924 r.). Ścieżki również przypominają układ dawnych kwater.
Dziś tajemnicze alejki otoczone drzewami zapraszają Was na spacer, poznanie dziejów miejsca, w którym mieszkańcy Grünbergu odbywali swoją ostatnią wędrówkę, a także do skorzystania z jego obecnych zalet, cieszenia się życiem i oddychania pełną piersią pośród natury.
Więcej o historii Parku Tysiąclecia można przeczytać w artykule na: zielonagora.wyborcza.pl.
Zaintrygowały Cię dzieje parku? Odwiedź profil Fundacji Tłocznia, która regularnie udostępnia informacje dotyczące przeszłości tego miejsca i organizuje wydarzenia, takie jakie spacery z przewodnikiem czy koncerty z okazji Zaduszek.
Zachęcamy także do zapoznania się z ciekawostkami związanymi z budynkiem Szpitala Uniwersyteckiego oraz z innymi obiektami UZ opisanymi w blogu na: visitzielonagora.pl.