Czy wiedzieliście, że studiując na naszej uczelni możecie zostać wykfalifikowanami członkami kadry medycznej? Uniwersytet Zielonogórski, a dokładnie Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, prowadzi bowiem 5 kierunków z zakresu medycyny, a są to: fizjoterapia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.
W tym miesiącu prezentujemy je w naszej kampanii pod hasłem „Puls sukcesu - studiuj kierunki medyczne!”. Puls sukcesu to nic innego jak studia, które pozwalają rozwijać pasje i umiejętności oraz osiągać cele. Puls sukcesu to też sami studenci, którzy nie tylko pracują na własne osiągnięcia, ale też na dobre imię uczelni. Puls sukcesu to również wypełnienie niezwykle odpowiedzialnego i ważnego zadania w społeczeństwie, jakim jest ratowanie zdrowia i życia.
Zdjęcia do kampanii zostały wykonane na terenie naszej uczelni oraz Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, gdzie na co dzień uczą się nasi studenci. Efekty można zobaczyć m.in. na billboardach w całej Zielonej Górze oraz plakatach i spotach w autobusach MZK.
Studia medyczne to jedne z najpopularniejszych kierunków, przyciągające rzesze kandydatów z całej Polski. Wybór takich studiów to nie przypadek. To determinacja w podążaniu za marzeniami i dogłębna znajomość własnych predyspozycji. Zawody medyczne wymagają bowiem jednocześnie empatii, cierpliwości, chęci niesienia pomocy i opieki, ale też odwagi, wytrzymałości i odporności na trudne sytuacje. Nie są one łatwe, ale tym, którzy je wykonują, dają ogromną satysfakcję i spełnienie. A mówią o tym już w trakcie studiów!
Poznajcie bohaterki oraz bohaterów kwietniowej kampanii, czyli studentki i studentów kierunków medycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Opowiadają o swoich pasjach i wizjach na przyszłość. Wspominają swoją drogę, często zmieniającą kurs, do wymarzonych studiów i dzielą się wrażeniami z ich przebiegu.
Dlatego jeśli zastanawiacie się nad studiami na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, koniecznie przeczytajcie artykuł. Informacje z pierwszej ręki gwarantowane!
Zoja zdecydowała się studiować fizjoterapię, ponieważ jest to zarazem ciekawy i przyszłościowy kierunek. Praca fizjoterapeutki jest też kontaktowa, a Zoja bardzo lubi kontakt z ludźmi. Dodatkowo zawsze była aktywna sportowo, więc tym bardziej zainteresowało ją coś, co wiąże się właśnie z aktywnością i zdrowym trybem życia.
Zoja wybrała Uniwersytet Zielonogórski, ponieważ po pierwsze proces rekrutacji dawał szeroki wybór przedmiotów maturalnych branych pod uwagę do punktacji.
Co więcej, Zoja nie czuła potrzeby wyjeżdżania na studia do innego miasta. Jak przyznaje: Zielona Góra to naprawdę bardzo dobre miasto dla studenta. Poza tym wykładowcy, z którymi mamy zajęcia, uczą również na innych uczelniach w Polsce, dzięki czemu zbieramy wiedzę również z innych uczelni.
Zoja zapytana, o to czy podobają jej się studia, odpowiada: Tak! Zdecydowanie tak! Jestem bardzo zadowolona z mojego wyboru. Mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, co jest moją ulubioną częścią, ponieważ nie siedzimy tylko na wykładach, ale rzeczywiście coś robimy (chociaż na pierwszym roku dużo było teorii, którą teraz wykorzystujemy w praktyce).
Ciekawym doświadczeniem dla Zoji są także liczne zajęcia odbywające się w szpitalu, co daje studentom cenne umiejętności i obycie w pracy z pacjentem.
Zoja jest zafascynowana zdobywaną wiedzą. Rzeczy, których się uczy faktycznie ją ciekawią i wie, że będzie mogła wykorzystać je nie tylko w przyszłości, ale już teraz w swoim codziennym życiu.
Zoja podkreśla, że spełnia się na wybranych przez siebie studiach: Staram się korzystać jak najwięcej z zajęć i zawsze widzieć coś nowego i interesującego. Nauki czasem rzeczywiście jest sporo, ale myślę, że można z nią sobie poradzić na spokojnie. Fizjoterapeuci, którzy nas uczą i wykładają są naprawdę super, bo przekazują nam wiedzę ze swojego fachu, dorzucając jakieś ciekawostki, co powoduje, że jest ona bardziej interesująca i łatwiejsza do zapamiętania.
W przyszłości Zoja chciałaby pracować jako fizjoterapeutka z dziećmi lub kobietami w ciąży i po ciąży.
fot. J. Czarnecka
Bartosz jest obecnie na III roku fizjoterapii. To już drugi kierunek, który studiuje na naszej uczelni. Wcześniej ukończył bowiem logistykę. Jednak to sport zawsze był jego pasją, dlatego zdecydował się podążać inną drogą.
Po ukończeniu studiów inżynierskich zapisał się do technikum masażu „Medyk”, gdzie zdobył tytuł technika masażysty. W tym samym czasie na Uniwersytecie Zielonogórskim ruszył nabór na fizjoterapię, więc bez wahania aplikował i… dostał się! Obecnie łączy studia z pracą w swoim gabinecie masażu, pomagając innym w regeneracji i poprawie zdrowia.
Sport, a szczególnie kolarstwo, bieganie i siłownia, od zawsze był ważną częścią życia Bartosza. Niestety po kontuzji i złamaniu obu obojczyków musiał tymczasowo zrezygnować z jazdy na rowerze, ale wierzy, że te doświadczenia tylko wzmocniły jego psychikę. Dodatkowo utwierdziły go w przekonaniu, jak ogromną rolę odgrywa fizjoterapia w sporcie.
W przyszłości Bartosz chciałby pracować ze sportowcami, wspierając ich w powrocie do pełnej sprawności po kontuzjach: Jestem przekonany, że sport to najlepsza „tabletka” na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym – regularna aktywność fizyczna to inwestycja w zdrowie na długie lata. Dlatego staram się nie tylko rozwijać swoją wiedzę z zakresu fizjoterapii, ale także promować zdrowy styl życia.
Poza studiami i pracą, Bartosz udziela korepetycji z matematyki. Lubi pomagać innym zarówno w rozwoju naukowym, jak i ruchowym.
fot. J. Czarnecka
Tryb studiów: jednolite magisterskie - stacjonarne
Studia przygotowują do pracy fizjoterapeuty z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, jak również z osobami zdrowymi w zakresie profilaktyki i przygotowania sportowego, stosowania czynników fizykalnych w profilaktyce oraz w celach leczniczych. Zdobyte kwalifikacje uprawniają absolwentów do podjęcia specjalizacji z zakresu fizjoterapii i pracy w instytucjach medycznych, sportowych, opiekuńczych i oświatowych, świadczących usługi z zakresu rehabilitacji, profilaktyki i przygotowania sportowego.
Szczegóły: rekrutacja.uz.zgora.pl
Dana przyjechała na studia do Zielonej Góry z Bydgoszczy. Studentka tak opisuje swoje doświadczenia na naszej uczelni:
UZ dał mi możliwość nie tylko zdobywania wiedzy w ramach mojego kierunku, ale też rozwijania się naukowo, brania aktywnego udziału w badaniach i zdobywania umiejętności praktycznych. Liczne koła naukowe, konferencje i projekty badawcze pozwalają studentom aktywnie uczestniczyć w rozwoju medycyny. UZ to uczelnia, która dynamicznie się rozwija, stawia na innowacje i wsparcie dla studentów, tworząc idealne warunki do nauki i rozwoju przyszłych lekarzy.
Dana z zapałem działa również w Kole Naukowym Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Kole Naukowym Medycyny Sportowej.
Tomasz od zawsze interesował się medycyną, a decyzja o wyborze tego kierunku była dla niego naturalnym krokiem w stronę realizacji marzeń o pomaganiu innym i zgłębianiu wiedzy o ludzkim organizmie. Wybór uczelni również nie był przypadkowy – Tomasz szukał miejsca, które zapewni mu solidne wykształcenie, możliwość rozwoju i praktyczne podejście do nauki.
Zdecydował się na Uniwersytet Zielonogórski ze względu na pozytywne opinie studentów oraz wysoki poziom kształcenia. Dodatkowo zależało mu na zmianie otoczenia, a jak tłumaczy, nasza uczelnia była jedną z najlepszych w rozsądnej odległości od jego rodzinnego miasta – Wrocławia. Dzięki temu mógł połączyć naukę w inspirującym środowisku z możliwością zdobycia doświadczenia w nowym miejscu.
Student przyznaje: Obecnie jestem przekonany, że był to właściwy wybór – uczelnia nie tylko spełniła moje oczekiwania, ale także dała mi szanse na dynamiczny rozwój i uczestnictwo w ciekawych inicjatywach.
Od początku studiów Tomasz aktywnie angażuje się w działalność naukową i społeczną. Pełni funkcję członka zarządu pięciu kół naukowych (Neurochirurgii, Hematologii, Neurologii, Medycyny Sportowej oraz Fizjologii i Patofizjologii), przy czym Koło Naukowe Hematologii zostało założone właśnie przez niego! W ramach tej działalności współtworzył 12 prac prezentowanych na konferencjach, z czego 6 przedstawił osobiście. Obecnie swoją działalność skupia na pisaniu manuskryptów do publikacji w czasopismach medycznych, co pozwala mu rozwijać umiejętności badawcze.
Tomasz od trzech lat jest też Koordynatorem Lokalnym ds. Praktyk Klinicznych w IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra. Organizuje wymiany studenckie, koordynując przyjazdy studentów zagranicznych do naszego szpitala oraz wyjazdy studentów naszej uczelni na praktyki za granicę.
Łączenie pracy naukowej i społecznej daje mu wiele satysfakcji oraz pozwala rozwijać umiejętności przydatne w przyszłej pracy lekarza.
Tak Tomasz opisuje swoje odczucia dotyczące studiów: Te studia to dla mnie coś więcej niż tylko droga do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Dają mi możliwość niesienia realnej pomocy innym, co ma dla mnie ogromne znaczenie. Włożyłem wiele wysiłku, aby się tutaj dostać i nadal ciężko pracuję, by rozwijać się, zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do bycia dobrym lekarzem. To nie tylko ścieżka kariery, ale również sposób na spełnienie moich marzeń i realizację pasji.
Po ukończeniu studiów Tomasz planuje rozpocząć pracę jako lekarz w Polsce i specjalizować się w neurochirurgii. Jak tłumaczy: To wymagająca, ale niezwykle fascynująca dziedzina, która łączy precyzję, dynamiczny rozwój naukowy i możliwość realnej pomocy pacjentom. Ze względu na dużą konkurencję w naborach na tę specjalizację, wybór miejsca pracy będzie zależał od mojego wyniku Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz dostępnych miejsc specjalizacyjnych, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju i zdobywania doświadczenia.
Zgłębiając swoją specjalizację, we wrześniu 2024 r. Tomasz uczestniczył w 4th Medical Students World Congress of Neurosurgery we Florencji. Wziął tam udział w wykładach prowadzonych przez światowej sławy neurochirurgów oraz spróbował swoich sił na trenażerach podczas warsztatów praktycznych.
fot. J. Czarnecka
Tryb studiów: jednolite magisterskie – stacjonarne oraz niestacjonarne
Absolwenci kierunku lekarskiego posiadają wiedzę i umiejętności zgodne z obowiązującymi standardami kształcenia przygotowującymi do wykonywania zawodu lekarza. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz zrealizowaniu stażu podyplomowego, uzyskują prawo wykonywania zawodu lekarza i mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (lecznictwo otwarte i zamknięte), ośrodkach naukowo-badawczych i akademickich oraz w klinikach uniwersyteckich. Zdobyte kwalifikacje uprawniają do podjęcia specjalizacji z zakresu medycyny.
Szczegóły: rekrutacja.uz.zgora.pl
Maria wybrała pielęgniarstwo, ponieważ jest to zawód, który pozwala jej łączyć pasję do pracy z ludźmi z chęcią niesienia im pomocy w trudnych chwilach. - Lubię czuć się potrzebna i mieć realny wpływ na życie innych, co sprawia, że moja praca ma sens – przyznaje Maria.
Studentka zaznacza, że pielęgniarstwo to zawód, który daje możliwość stałego rozwoju. Jest on niezwykle różnorodny – umożliwia bowiem pracę w różnych placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie, domy opieki czy pogotowie ratunkowe, a także w zróżnicowanych warunkach, co sprawia, że nigdy nie jest ona monotonna. - Każdy dzień niesie ze sobą nowe doświadczenia - podsumowuje Maria.
Co więcej, zawód pielęgniarki zapewnia stabilizację zawodową i bezpieczeństwo na rynku pracy, ponieważ - jak podkreśla Maria - zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny będzie istniało zawsze.
Wybierając pielęgniarstwo, Grzegorz kierował się chęcią niesienia pomocy innym ludziom i satysfakcją z wykonywanej pracy, jaką daje ten zawód. Zapytany, dlaczego wybrał naszą uczelnię, wyjaśnia: Uniwersytet Zielonogórski wydał mi się najlepszym miejscem, gdyż ma dobrą opinię, nowoczesne zaplecze i daje solidne przygotowanie do zawodu.
Zainteresowania zawodowe Grzegorza zawsze były związane z tematami medycznymi. Rozważał on też studia na kierunku fizjoterapia, jednak ostatecznie padło na pielęgniarstwo, czego zdecydowanie nie żałuje. Jak wspomniał, zawód ten od dawna jest obecny w jego rodzinie, więc i on sam będzie kontynuował tę tradycję.
Tryb studiów: I stopnia (licencjat) – stacjonarne
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę i umiejętności zgodne z obowiązującymi standardami kształcenia przygotowującymi do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Zostają przygotowani do samodzielnego wykonywania określonych świadczeń medycznych, profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Kontynuują kształcenie w formie kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych, a także specjalizacji. Ich miejscem pracy mogą być szpitale, zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, ośrodki opieki paliatywno-hospicyjnej, domy opieki społecznej oraz inne instytucje.
Szczegóły: rekrutacja.uz.zgora.pl
Lilia jest studentką pierwszego roku położnictwa. Do obrania właśnie tego kierunku popchnęła ją ogromna miłość do dzieci, chęć do pracy z ludźmi, szerokie zainteresowanie zdrowiem i holistycznym podejściem do niego oraz czysta intuicja, która podpowiedziała jej, że to właściwa ścieżka dla niej.
Po ukończeniu liceum Lilia wyjechała na roczny program edukacyjno-kulturowy do Danii, a konkretnie do Kopenhagi. Był to program Au Pair, podczas którego zajmowała się niemowlętami - bliźniętami. Lilia opowiada: Przeżyłam tam przygodę życia - doświadczyłam niezapomnianych chwil, nawiązałam niesamowite znajomości, a one poszerzyły moją perspektywę patrzenia na świat. To właśnie wtedy, podczas mojego gap year’u pojawiła się w mojej głowie myśl o położnictwie. Czułam, że jeśli nie spróbuję to będę żałować. Od zakończenia programu minęło pół roku, a teraz jestem w trakcie drugiego semestru studiów – czuję, że był to dobry wybór.
Już na pierwszym roku Lilia wraz z innymi studentami realizuje zajęcia praktyczne odbywające się w Centrum Symulacji Medycznej, a w maju rozpocznie praktyki na oddziałach szpitalnych w Zielonej Górze. Lilia zdecydowanie spełnia się na wybranym kierunku: Każdy nawet długi i wyczerpujący dzień na uczelni daje mi satysfakcję i radość z tego, z jakimi ludźmi przebywam i jaką wiedzę czerpię z zajęć.
Poza studiami, Lilia udziela korepetycji z języka angielskiego oraz dorywczo opiekuje się dziećmi. Uwielbia wszelkie aktywności sportowe na świeżym powietrzu oraz czytanie książek.
Lilia zachęca przyszłych studentów do rozmowy: Jeśli rozważasz studiowanie położnictwa i masz jakieś pytania lub wątpliwości, a może po prostu interesuje Cię ten temat i chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się czegoś w tym zakresie - napisz do mnie :) Z chęcią podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami.
fot. J. Czarnecka
Wojciech już w szkole podstawowej interesował się zawodami medycznymi – fascynowało go, jak wiele można zrobić, by pomagać innym i jak ważna jest rola personelu medycznego w życiu ludzi. W liceum ogólnokształcącym wybrał profil biologiczno-chemiczny, aby rozwijać swoją wiedzę w tym kierunku i przygotować się do studiów związanych z medycyną.
Wojciech rozważał też pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, jednak to położnictwo wydawało mu się najbardziej interesujące: Uświadomiłem sobie, jak niezwykłe jest uczestniczenie w narodzinach nowego pokolenia i wspieranie zarówno matki, jak i dziecka w tych pierwszych, kluczowych momentach życia. Możliwość pomocy w przyjściu na świat nowego życia to coś niesamowitego i pełnego emocji – to właśnie sprawiło, że wybrałem ten kierunek.
Wojciech podkreśla, że nauka na tym kierunku jest wymagająca, ale zdaje sobie też sprawę, że z pewnością wykorzysta zdobytą wiedzę w przyszłości, co jest dla niego motywujące. Szczególnie istotne i ciekawe są dla niego zajęcia praktyczne, ponieważ pozwalają mu zdobywać realne umiejętności i doświadczenie niezbędne w przyszłej pracy.
Wojciech zwraca uwagę na kwestię dotyczącą wyboru tego zawodu przez mężczyzn: W Polsce położnych mężczyzn jest bardzo mało, dlatego mój wybór kierunku często budzi różne reakcje. Z własnego doświadczenia - spotkałem zarówno osoby, które były pozytywnie nastawione i doceniały moją decyzję, jak i takie, które podchodziły do niej krytycznie. Mimo to jestem przekonany, że położnictwo to dziedzina, w której każdy, niezależnie od płci, może się rozwijać i wnosić realną wartość do opieki nad matką i dzieckiem.
fot. J. Czarnecka
Tryb studiów: I stopnia (licencjat) - stacjonarne
Absolwenci kierunku posiadają kompetencje do samodzielnego wykonywania zawodu położnej/położnego, zgodne z obowiązującymi standardami. Mogą uzyskać zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w lecznictwie zamkniętym oraz specjalistycznej, ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej, w ramach praktyki indywidualnej i grupowej. Mogą podjąć pracę w szpitalach i klinikach – w sali porodowej, w oddziale patologii ciąży, ginekologicznym, onkologii ginekologicznej, neonatologicznym, patologii noworodka, sali operacyjnej położniczo-ginekologicznej, poradniach endokrynologiczno-ginekologicznych, leczenia niepłodności, seksualnej, neonatologicznej, laktacyjnej, sanatoriach posiadających jednostki położnicze, szkołach rodzenia oraz placówkach administracji państwowej i samorządowej.
Szczegóły: rekrutacja.uz.zgora.pl
Kornelia jest studentką pierwszego roku ratownictwa medycznego. Choć ratownictwo od dawna było marzeniem Kornelii, to jej droga do tego kierunku była stosunkowo długa i kręta. W lipcu ukończyła zupełnie odmienny kierunek - dziennikarstwo i komunikację społeczną na UZ, broniąc tytułu licencjata. Wtedy zrozumiała, że dziennikarstwo nie jest tym, co chciałaby robić w życiu i postanowiła spełnić marzenie o ratownictwie. - Czy po studiach humanistycznych jest mi łatwo? Absolutnie nie. Przedmioty ścisłe to było dla mnie największe wyzwanie ostatnich lat, ale pierwszy semestr już za mną! – zaznacza pełna motywacji.
Poza studiami Kornelia stara się czerpać wiedzę, skąd tylko może. Od jakiegoś czasu ma podpisaną umowę wolontariacką z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Od stycznia przynależy też do Studenckiego Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego, co daje jej możliwość wolontariatu na zielonogórskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Należy również do Rady Medyków na Collegium Medicum. Kornelia podsumowuje: Choć dopiero raczkuję w tym wszystkim, to w końcu czuję, że jestem we właściwym miejscu.
Wiktor zdecydował się na kierunek ratownictwo medyczne, ponieważ od zawsze przemawiała do niego wizja pracy w terenie, z ludźmi którym może nieść pomoc, a także adrenalina, która towarzyszy ratownikowi podczas najbardziej wymagających działań.
Wiktor wybrał Zielona Górę, gdyż według niego: Jest idealnym miastem na rozpoczęcie studiów przez dostępność pracy, rozrywki, a także miejsc w których po nauce mogę się wyciszyć, takich jak lasy czy jeziora w okolicy. Przy wspomnianych walorach nie jest to miasto, które przytłacza swoimi rozmiarami.
W swoich studiach Wiktor ceni dostęp do pełnej gamy zajęć praktycznych oraz kontakt ze specjalistami, dzięki którym może rozwijać swoje umiejętności i dobrze przygotować się do pracy w zawodzie.
Ponadto Wiktor zajmuje się działaniem dwóch sekcji w Akademickim Związku Sportowym. Jest opiekunem siłowni oraz Gaming House’u. Wiktor jest także przewodniczącym Koła Naukowego E-Sport UZ oraz członkiem Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego. Od niedawna należy również do wydziałowej rady ds. kształcenia. Dodatkowo w swoim akademiku „Ziemowit” pełni rolę przewodniczącego rady mieszkańców.
Tryb studiów: I stopnia (licencjat) - stacjonarne
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę i umiejętności zgodne z obowiązującymi standardami kształcenia ratowników medycznych. Są przygotowani do samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i zespołach ratownictwa medycznego. Mają kompetencje do prowadzenia kursów, szkoleń i pokazów z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz utrzymywania w pełnej gotowości stacjonarnych i mobilnych punktów ratowniczych. Zdobyte kwalifikacje uprawniają ich do podjęcia pracy w jednostkach systemu państwowego ratownictwa medycznego oraz kontynuacji nauki w ramach studiów drugiego stopnia.
Szczegóły: rekrutacja.uz.zgora.pl
Drogie studentki i studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, życzymy Wam powodzenia w realizacji naukowych i zawodowych pasji. Z przyjemnością obserwujemy Wasz rozwój. Nie traćcie zapału, ambicji i siły. Pamiętajcie, jak ogromne znaczenie ma to, czym się zajmujecie. Niech wiąże się z odpowiedzialnością, ale też docenieniem. Jesteście przyszłością medycyny!
Drogie Kandydatki i Kandydaci na studia medyczne, wybierzcie naszą uczelnię, a my zapewnimy Wam najwyższy poziom kształcenia. Niech Wasza kariera również ma puls sukcesu. Już w czerwcu ruszy rekrutacja, nie przegapcie okazji!
Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji, w tym jej zasady oraz dokładny terminarz można znaleźć na stronie: rekrutacja.uz.zgora.pl.
Sukcesy studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – Collegium Medicum:
wysokie wyniki (jedne z najlepszych w kraju) na Lekarskim Egzaminie Końcowym,
stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce,
laureat Studenckiego Nobla w kategorii Działalność społeczna,
laureaci oraz finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa”,
zdobywca Nagrody Ehrmanna,
student kierunku lekarskiego przyjęty do udziału w programie Naukowej Fundacji Polpharmy - Medical School of Your Future jako jeden z najzdolniejszych studentów medycyny i farmacji z uniwersytetów z całego kraju,
podium Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym: (I miejsce w 2017 r. oraz 2018 r., II miejsce w 2023 r.),
IFMSA Oddział Zielona Góra najbardziej aktywnym oddziałem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w Polsce,
członkowie IFMSA Oddział Zielona Góra nagrodzeni tytułami Najlepszego Prezydenta Oddziału kadencji 2023/24 oraz Najlepszej Komisji Rewizyjnej Oddziału kadencji 2023/24,
organizacja cyklicznych akcji o tematyce profilaktycznej i prozdrowotnej pod hasłem Zdrowie pod Kontrolą przez IFMSA Oddział Zielona Góra w przestrzeni publicznej miasta Zielona Góra,
przyjęcie Rady Medyków (Wydziałowa Rada Studentów Collegium Medicum UZ) do grona samorządów członkowskich Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego,
aktywna działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, które przygotowują i wspierają wiele wydarzeń oraz inicjatyw.
Collegium Medicum:
współorganizuje Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny,
organizuje zawody symulacji medycznej SIMLIMPICS,
organizuje obóz naukowy Science Camp Nauka dla Zdrowia przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego,
zatrudnia doświadczanych wykładowców oraz naukowców docenianych na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. tytuł Fellow of ESPN (Europejskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej), wyróżnienie w rankingu Stanford/Elsevier - World’s Top 2% Scientists, uhonorowanie medalem Magnusa Hirschfelda przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Naukowych Badań nad Seksualnością, a także udział oraz pełnienie istotnych funkcji w wielu projektach, organizacjach i komisjach.