W tym roku z okazji Święta Kobiet wraz z innymi jednostkami przygotowujemy wiele ciekawych wydarzeń dla Pań i nie tylko. Na naszej uczelni będziemy bowiem świętować przez kilka dni! Przed nami Tydzień dla Kobiet, czyli coś dla umysłu, ciała i ducha. Zaczynamy we wtorek, 5 marca br., i bawimy się aż do samego Dnia Kobiet, który przypada 8 marca.
Wtorek, 5 marca, godz. 15:30
Jak na uczelnię przystało, rozpoczniemy naukowo. Zapraszamy Was po dawkę przydatnej wiedzy, którą otrzymacie podczas wykładu pt. Smakowita pielęgnacja, czyli jak zdrowe odżywianie wpływa na Twój wygląd? Jako prelegentkę zaprosiliśmy dr Justynę Korycką-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:30 w auli Biblioteki UZ przy al. Wojska Polskiego 71.
Obowiązują zapisy przez formularz: docs.google.com.
Dr Justyna Korycka-Korwek – zawodowo związana z Lubuskim Ośrodkiem Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o.o. w Kalsku, gdzie pracuje na stanowisku kierownika laboratorium. Jest także adiunktem w Katedrze Żywienia Człowieka i Dietoterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nauczyciel akademicki z powołania – prowadzi ze studentami zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne m.in. z przedmiotów mikrobiologia, biochemia, higiena i toksykologia oraz z przedmiotów związanych z żywieniem człowieka i winiarstwem. Autorka i współautorka publikacji, realizatorka i współrealizatorka wielu projektów badawczych z dziedziny biochemii oraz projektów badawczo-rozwojowo-wdrożeniowych z dziedziny technologii żywności. W roku 2014 ukończyła studia doktoranckie, otrzymując stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk biologicznych, w dyscyplinie biochemia.
Wydarzenie organizowane jest przez Biuro Promocji UZ.
Środa, 6 marca, godz. 14:00
Kolejny dzień to czas na pokazanie, że kobiety mają w sobie moc! Zapraszamy do wspólnej aktywności podczas Sportowego Święta Kobiet „Girl Power”. Udział mogą wziąć wszystkie Panie z naszej uczelni, zarówno studentki, jak i pracownice. O godz. 14:00 rozpocznie się godzinny trening pod okiem instruktorki fitness Martyny Daleckiej, absolwentki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do wysiłku zagrzewać będzie redaktor Marcin Krzywicki z Mediów Akademickich UZ.
Każda uczestniczka otrzyma od nas pamiątkową koszulkę techniczną, w której będzie mogła ćwiczyć podczas treningu oraz butelkę wody. Limit miejsc ograniczony! O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Trening odbędzie się w hali sportowej UZ przy ul. Prof. Z. Szafrana 6. Godzinę wcześniej wystartuje biuro zawodów. Każda zakwalifikowana do udziału osoba powinna zgłosić się do biura zawodów najpóźniej 10 minut przed rozpoczęciem treningu.
Aby wziąć w nim udział należy zapisać się przez formularz: docs.google.com.
Panie pracujące na UZ, które zechcą wziąć udział w wydarzeniu, mogą zwolnić się u swojego przełożonego i podpisać listę obecności na miejscu. Jest to uzgodnione z Kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W przypadku studentek, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, Biuro Promocji przygotuje usprawiedliwienia z nieobecności na zajęciach, po wcześniejszym zgłoszeniu na maila: bp@uz.zgora.pl
Wydarzenie organizuje Biuro Promocji UZ, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ, KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Fundacja AZS.
Czwartek, 7 marca, godz. 19:00
Następnie wkroczymy w muzyczne atrakcje, a to za sprawą Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zaprasza na koncert ph. „Bo z dziewczynami nie jest źle”. Występ odbędzie się 7 marca br. o godz. 19:00 w auli UZ przy ul. Podgórnej 50. Koncert został objęty honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego.
W programie zostanie zaprezentowana twórczość polskich artystów, zarówno muzyczna i literacka, która w ostatnich latach zajmuje szczególne miejsce w repertuarze orkiestry. Prezentowane na koncertach uniwersyteckiej orkiestry piosenki polskich twórców,
szczególnie te w nowych odsłonach aranżacyjnych, wielokrotnie spotkały się z uznaniem publiczności. Były to m.in. koncerty: "Piosenka polska. Młynarski, Osiecka, Przybora", "Piosenka polska wita Nowy Rok", "Piosenki z ekranu", "Osiecka", a także koncerty promujące projekt "Jak wędrowne ptaki" z udziałem orkiestry).
Istotnym elementem wybranego repertuaru na koncert 7 marca jest warstwa literacka utworów, której głównym motywem jest KOBIETA.
Dokonany wybór utworów miał na celu stworzenie spójnego programu, obejmującego twórczość wybitnych poetów i kompozytorów między innymi takich jak: Jerzy Wasowski, Włodzimierz Nahorny, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Antoni Kopff, Jacek Mikuła, Jerzy Abratowski, Marian Pawlik.
Koncert będzie również okazją do promocji nowych piosenek, specjalnie przygotowanych na koncert. Wstęp na koncert jest wolny.
Wykonawcy:
Paulina Gołębiowska, Katarzyna Mirowska, Ewelina Mech, Kornelia Pulchna, Patrycja Dopierała, Klaudia Kerstan, Aleksandra Dajworska, Natalia Witwicka, Martyna Białko,
Wiktoria Kalarus, Alicja Stefańczyk, Patrycja Olszewska, Natalia Ciszak, Alicja Boś, Lech Popławski, Wojciech Bela, Mateusz Dombrowicz, Karol Kras, Paweł Sznajder, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka.
Przygotowanie wokalne: prof. dr hab. Bogumiła Tarasiewicz, dr hab. Marzanna Rudnicka, prof. UZ, dr Paulina Gołębiowska, mgr Katarzyna Mirowska, mgr Lech Popławski.
Prowadzenie koncertu: Leszek Jenek (Kabaret Ciach).
Kierownictwo muzyczne: prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk.
Aranżacje utworów: Jerzy Szymaniuk, Bartosz Pernal, Krzysztof Herdzin.
Piątek, 8 marca, godz. 18:00
Ostatni dzień naszego świętowania to kontynuacja muzycznej podróży. Na sam Dzień Kobiet, Instytut Muzyki UZ szykuje koncert pt. „Całuję Twoją dłoń, Madame” z udziałem studentów i wykładowców. Studenci wokalnie przygotowują się pod okiem: dr hab. Marzanny Rudnickiej, prof. UZ, prof. dr hab. Bogumiły Tarasiewicz oraz dra hab. Macieja Straburzyńskiego, prof. UZ.
Koncert poprowadzi Aleksander Nowak.
Wystąpią:
Wokaliści: Jagoda Ambroziak, Wojciech Bela, Alicja Boś, Natalia Ciszak, Julia Dobroczyńska, Agata Dmuchowska, Mateusz Dombrowicz, Weronika Grina, Wiktoria Kalarus, Aleksandra Komisarek, Karol Kras, Aleksander Nowak, Jakub Ostaszewski, Patrycja Olszewska, Maja Podlipska, Evgenia Schukan, Małgorzata Sławińska, Joanna Siwek, Łukasz Spychalski, Alicja Stefańczyk, Paweł Sznajder, Vitalina Ziętal,
Instrumentaliści: dr hab. Bartłomiej Stankowiak, prof. UZ, dr Michał Kocot, Wojciech Bela, Jakub Ostaszewski – fortepian, Paweł Sznajder – gitara akustyczna.
W programie usłyszymy m.in.: Sing Sing Maryli Rodowicz, My love Kovacs, Jestem Kobietą Edyty Górniak, Ja dla pana czasu nie mam Hanny Banaszak, Tyle wdzięku Danuty Rinn, Będziesz moją panią Marka Grechuty, Brunetki, blondynki Jana Kiepury czy Power of love z repertuaru Celine Dion. Będzie także muzyka klasyczna - Pieśń Moniuszki Kum i Kuma, a także utwory w wersji na fortepian: Yesterday Beatlesów czy Panienka z temperamentem J. Przybory i J. Wasowskiego.
Koncert odbędzie się w Regionalnym Centrum Animacji Kultury (budynek CKK) przy ul. Sienkiewicza 11, początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.