W dniach 17-19 czerwca br. Biuro Promocji i Media Akademickie Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowały w Zielonej Górze II edycję Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich i Promocji. Wzięli w nim udział zarówno pracownicy naszego uniwersytetu i zaprzyjaźnionych instytucji, jak i innych uczelni z różnych zakątków kraju. Konferencji przyświecało hasło „Nauka, która szuka odbiorcy – i odbiorca, który potrzebuje nauki”. Program skupiał się na tym, jak skutecznie i nowocześnie popularyzować naukę i szkolnictwo wyższe, przede wszystkim przy wykorzystaniu mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji.
Już pierwsza edycja wydarzenia pokazała, jak bardzo środowisko promocyjno-medialne uczelni potrzebuje przestrzeni do wymiany doświadczeń. Druga odsłona konferencji dała kolejną okazję do poszerzenia horyzontów i podzielenia się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami. W tym roku przyjrzeliśmy się procesom komunikacyjnym z dwóch kluczowych perspektyw, które się nawzajem przenikają. Z jednej strony przeanalizowaliśmy wpływ nowych technologii i AI, a z drugiej – pochyliliśmy się nad człowiekiem: jego uwagą, potrzebami i sposobem budowania relacji w cyfrowym szumie. Dowiedzieliśmy się, jak projektować treści, które nie tylko informują, ale też budują trwałe mosty między światem nauki a społeczeństwem.
Wśród prelegentów pojawili się lokalni i gościnni eksperci – zarówno naukowcy, jak i praktycy. Forum oficjalnie otworzył rektor UZ – prof. Wojciech Strzyżewski oraz kanclerz UZ – dr inż. Katarzyna Łasińska, w towarzystwie przedstawicieli organizatorów: dyrektor Biura Promocji UZ – Małgorzaty Ratajczak-Gulby i redaktora naczelnego Mediów Akademickich UZ – Marcina Grzegorskiego.
Następnie przeszliśmy do części szkoleniowej, którą zainaugurował wykład pt. Jak tworzyć, gdy wszystko już zostało wygenerowane? Społeczne mechanizmy kreatywności w czasach AI, w wykonaniu prof. Doroty Szaban – dyrektor Instytutu Socjologii UZ. Podczas tego wystąpienia dowiedzieliśmy się, jak właściwie definiować kreatywność i w twórczy sposób współpracować ze sztuczną inteligencją. Coś kreatywnego to bowiem coś nowego i jednocześnie wartościowego, osadzonego w kontekście, budzącego emocje i budującego relacje. Samo generowanie treści za pomocą AI nie wystarczy. Trzeba umieć je analizować, selekcjonować i nadać im odpowiednie znaczenie. Dlatego mimo wszechstronności i ogromnego zasobu danych, jakie posiada sztuczna inteligencja, to człowiek powinien być odpowiedzialny za końcowy produkt, gdyż tylko on jest w stanie zweryfikować merytoryczny i emocjonalny przekaz. Cały proces twórczego badania tematu jest zatem niezwykle ważny i nie można go za wszelką cenę skracać.
Kolejnym punktem programu był wykład pt. Algorytmy w social mediach - co dziś realnie może podbijać zasięgi, który poprowadziła Joanna Stefaniak – specjalistka ds. reklamy sklepów internetowych i twórców produktów cyfrowych oraz edukatorka. Prelegentka wyjaśniła uczestnikom specyfikę poszczególnych mediów społecznościowych oraz jakie są ich najliczniejsze grupy odbiorców. Miało to na celu dopasowanie strategii tworzenia treści do danego kanału i zrozumienie, jak działa w nich budowanie zasięgów. Jak podkreśliła prowadząca, nie można lekceważyć żadnego medium, najlepiej wykorzystywać każdy z dostępnych kanałów, gdyż każdy przynosi opłacalne rezultaty.
Ostatnią prelekcją, która odbyła się tego dnia było wystąpienie Wojciecha Kardysia – specjalisty ds. marketingu, personal brandingu i strategii online – pt. Od „Katedry” do „TikToka”: Jak budować autorytet uczelni w oczach młodych. Prelegent podzielił się swoim doświadczeniem oraz wiedzą opartą na praktyce i prowadzonych badaniach w obrębie mediów społecznościowych. Poznaliśmy ciekawostki związane z dynamicznymi zmianami w świecie online, specyfikę grup odbiorców, do których uczelnie kierują swój przekaz poprzez różne kanały społecznościowe oraz pomysły i sposoby na tworzenie skutecznych treści. W. Kardyś odpowiedział również na pytania uczestników, którzy zderzyli kreatywne działania i pomysły z ograniczeniami występującymi w ich środowisku pracy.
Następnie udaliśmy się zaczerpnąć świeżego powietrza i co najważniejsze pokazać naszym gościom Zieloną Górę. Choć czas na zwiedzanie był ograniczony, udało nam się zobaczyć najważniejsze punkty w centrum miasta. Śladami lokalnej historii poprowadził nas przewodnik. Spacer rozpoczęliśmy od zabytkowego gmachu rektoratu UZ, dalej przemierzyliśmy urokliwe uliczki zielonogórskiego Starego Miasta, a wyprawę zakończyliśmy na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni. To właśnie tam czekały nas intersujące warsztaty fotograficzne pt. Kadr w ruchu: fotografia mobilna w miejskiej przestrzeni Zielonej Góry. Swoją wiedzą podzieliła się z nami wówczas Barbara Januszewska-Piróg – laureatka i finalistka konkursów fotograficznych, administratorka profilu @igerszielonagora na Instagramie. Prelegentka wskazała uczestnikom, jak właściwie ustawić funkcje aparatu w telefonie, by zrobić dobrej jakości zdjęcia. Podpowiedziała też, jak szukać kadrów i wykorzystywać do tego elementy przestrzeni. Uczestnicy mogli od razu przećwiczyć swoje umiejętności w terenie, obchodząc Winne Wzgórze pełne roślinności, wodnych luster i widoków na miasto sprzyjających ulicznej fotografii.
Następnego dnia w dobry humor wprowadził nas wykład pt. Kiedy kreatywność gaśnie: psychologia stresu i wypalenia w branży promocyjnej. Jak temu przeciwdziałać?, który wygłosił dr Marcin Florkowski z Instytutu Psychologii UZ. Prelegent uświadomił nas, jak działa nasz mózg i dlaczego dostrzegamy tyle negatywnych aspektów życia, martwimy się i stresujemy. Jak się okazuje, większość problemów wymyślamy sami. Dlatego też, choć nie jest to łatwe, powinniśmy ćwiczyć panowanie nad własnymi myślami i reakcjami. Lista rzeczy, których musimy nauczyć nasz mózg wygląda następująco: optymizm, tonowanie emocji, wybaczanie, odraczanie gratyfikacji, sceptycyzm poznawczy, tolerancja sprzeczności, niepewności i wieloznaczności. Kiedy zaczniemy kontrolować własny umysł, będzie się nam łatwiej żyło. Będziemy w stanie zwalczyć również stres i wypalenie zawodowe oraz wykrzesać z siebie pokłady kreatywności. Co ciekawe, treści zawarte w wykładzie były oparte na badaniach przeprowadzonych przez naukowców UZ. Spotkanie to zrobiło na nas wrażenie, tym bardziej, że czuliśmy się po nim jak po udanej terapii!
Program merytoryczny konferencji zamknął Bartek Benewiat – Project Manager w Reprezentuj.com, twórca społeczności Squashbusters – wystąpieniem pt. Marketing relacji 2.0: Przekładamy sukces Squashbusters na grunt uniwersytecki. Prelegent opowiedział krok po kroku o budowaniu swojej działalności, przekształceniu pasji w biznes i współpracy z otoczeniem. Zainspirował zgromadzonych do podejmowania prób, znajdowania partnerów zamiast sponsorów, a także poszukiwania rozwiązań i luk, które pozwolą nam się realizować nawet na trudnym, ograniczonym gruncie. Na swoim przykładzie, B. Benewiat pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przy odpowiednim zaangażowaniu można sięgnąć po założone cele, a nawet je przekroczyć. Było to idealną myślą końcową, która dodała wszystkim otuchy i zmobilizowała do działania.
Dziękujemy prelegentom za przekazanie wiedzy i podzielenie się swoimi doświadczeniami, a uczestnikom za chęć spędzenia kilku dni w branżowym gronie. Był to czas pełen inspiracji i ciekawych wniosków. Nie zabrakło dyskusji i wymiany zdań, które wzbogaciły nasze spotkanie. Niech kreatywność w nas nie gaśnie!

